РЕГІОНАЛЬНІ ЛІДЕРИ НОВИХ ФОРМАЦІЙ – РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЕКТУ BELIEVE

Представники 6-ти регіональних платформ з Волинської, Київської, Львівської, Полтавської та Херсонської областей зібрались у Києві для зустрічі з представниками Посольства Королівства Нідерланди в Україні, Міністерства аграрної політики та продовольства України та громадських організацій, щоб обмінятися досвідом розробки, лобіювання й реалізації проектів розвитку сільських територій.

Створення та налагодження функціонування платформ відбувалось по формату нідерландського підходу «Лідер», цей досвід залучила МГО «Прімавера» при підтримці ГО «GoLOCAL» у рамках проекту «Розвиток потенціалу громад для участі у здійсненні та моніторингу процесу реформ в сільському господарстві, землевпорядкуванні та розвитку сільських територій «BELIEVE».

Проект «BELIEVE» реалізовано за сприяння програми МАТРА, що була заснована Міністерством закордонних справ Нідерландів та Посольства Нідерландів в Україні, та за сприяння Мінагрополітики і Мінприроди.

Поставивши за мету об’єднати зусиль активних громадян у самодостатні платформи, проект «BELIEVE» надав необхідні початкові знання та інструментарій для їх подальшого розвитку. У результаті цього протягом року було:

  • створено 6 громадських платформ, до складу яких увійшли представники районних та обласних адміністрацій, сільських рад, а також місцевого бізнесу, у тому числі фермери, керівники сільськогосподарських підприємств, туристичних фірм, закладів харчування. Громадські платформи представляють Білозерський, Білоцерківський, Горохівський, Лохвицький, Жовківський, Фастівський;
  • проведено тренінги та семінари для формування пропозицій інвестиційних проектів. Навчальні курси базувались на кращих європейських практиках регіонального та сільського розвитку, зокрема на європейському підході «Leader»;
  • організовано візит платформ до Нідерландів, у ході якого вони змогли ознайомитись з кращими іноземними практиками, а також представили свої інвестиційні проекти представникам голландського бізнесу;
  • запропоновано проекти законодавчих змін з метою розвитку малих агроформувань, сімейних (фермерських) господарств та обслуговуючих кооперативів;
  • поширено проектні пропозиції від громадських платформ серед міжнародних проектів технічної допомоги та міжнародних фінансових організацій.

 

У ході звітного семінару кожна платформа коротко представила свої проекти та розповіла про досягнуті результати. Всього було представлено 12 проектів:

  • 2 проекти з кооперації при виробництві та перероблюванню молока (Горохівський та Лохвицький райони);
  • 2 проекти зі створення агро-рекреаційних кластерів (Жовківський та Фастівський райони);
  • 2 проекти з розвитку біоенергетики (Фастівський та Горохівський райони);
  • 2 проекти з впровадження новітніх технологій з вирощування та перероблення ягід та фруктів, (Білоцерківський та Лохвицький район);
  • 1 проект з відновлення зрошення (Білозерський район);
  • 1 проект зі збирання та перероблення сміття (Білоцерківський район);
  • 1 проект з утворення логістичної платформи для збору, зберігання та продажу сільськогосподарської продукції особистих селянських господарств (Жовківський район);
  • 1 проект з кооперації для організації сушки та зберігання зерна (Лохвицький район).

У ході зустрічі із промовами виступили Посол Нідерландів пан Кломпенхаувер, та Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України пані Ковальова. Керівник проекту МГО «Прімавера» пані Жовтоног представила звіт про результати проекту.

Кейс Ян Рене КЛОМПЕНХАУВЕР у вітальному слові відмітив позитивну динаміку в розвитку економіки України та реальні кроки у процесі проведення реформ. Нідерланди бажають продовжувати підтримувати Україну на шляху реформ, зокрема сприяти розвитку регіонів. Саме таке завдання стоїть перед програмою МАТРА. Пан посол закликав представників уряду України врахувати досягнення Проекту «BELIEVE» та посприяти подальшому розвитку його пілотних територій, а також реалізації вже розроблених інвестиційних проектів.

Олена КОВАЛЬОВА взяла активну участь у діалозі із представниками платформ та надала вичерпні відповіді на усі запитання від аграріїв, звернувши особливу увагу на те, що діяльність проекту відповідає з основними пріоритетами «Стратегії розвитку аграрного сектора «3+5». Замміністра наголосила, що фінансова підтримка Мінагрополітики спрямована саме на підтримку малого та середнього підприємництва, а також об’єднання малих господарств у кооперативи. «На законодавчому рівні було закріплено об’єми інвестицій, які держава буде спрямовувати на розвиток сільського господарства і вони становитимуть 1% від валової продукції сільського господарства» – відмітила пані Ковальова.

Дотації у загальному обсязі 4 млрд грн будуть надані агробізнесу, який створює високу зайнятість населення, а саме тваринництво, садівництво, ягідництво. Обмеження по отриманню підтримки було введено лише для птахівництва. Прийнято рішення про компенсацію урядом 15% вартості техніки, яку закуповує МСБ. Законодавчу норму закріплено на 5 років.

Ольга ЖОВТОНОГ у своєму виступі закликала уряд України підтримувати тісний діалог з платформами під час реалізації державної політики. «Україна продовжує бути «житницею» не тільки Європи, але й світу, але нам вкрай важливо розвивати наші села. Нам потрібна не тільки родюча земля, ми маємо плекати та підтримувати людей, що на ній працюють. Відповідальні та дієві господарі зможуть сприяти створенню економічно самостійних регіонів».

 

ІНФОРМАЦІЙНА  ДОВІДКА:

МГО «Прімавера» – є міжнародною громадською організацією, що сприяє залученню різних груп зацікавлених сторін для реалізації завдань сталого використання земельних та водних ресурсів, та розробки територіальних планів розвитку територій. Єє місію є розповсюдження знань та поєдання зусиль у формуванні та впровадженні державної політики розвитку сільських територій в Україні.