Київська область стане пілотною в україно-словацькому освітньому проекті «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну»

Збереження здорового екологічного фону – одна із ключових вимог і принципів країн Євросоюзу. Проведення прозорих зелених закупівель – одна з важливих складових екологічної програми ЄС.

Якщо описати ЗПЗ кількома словами, то це процес тендерних закупівель, у ході яких державні органи надають перевагу товарам чи послугам з мінімальним впливом на навколишнє середовище. Тобто екологічно нешкідливим, або ж ощадливим.

“Словаччина одна з перших країн Центральної Європи ухвалила відповідні нормативні акти і вже понад 10 років успішно продовжує цю практику. Разом з тис, співпраця зі Словаччиною у цьому питанні – найкращий варіант для нас. Ми маємо схоже минуле, подібний менталітет і проблеми, особливо в сфері навколишнього середовища. Знання наших словацьких колег дуже корисні для нас, напевно, навіть більше, ніж досвід інших європейських країн, де шлях до зелених державних закупівель дуже відрізняється від нашого», – розповідає директор ГО GoLOCAL Ігор Комендо.

4C07AF4C-FBEF-4C09-AE38-4D520330D8EE

За словами проектного менеджера Slovak Centre for Communication and Development (SCCD) Клари Тохтової, цільовою аудиторією проекту державні органи обрані не випадково.

«Державні органи є, напевно, найбільшими споживачами ресурсів. Адже це тисячі будівель і колективів, які використовують електроенергію, воду, папір, посуд та інші товари в процесі роботи. І якщо такі органи почнуть запроваджувати принцип зелених закупівель, наприклад, закуповуючи офісний папір з вторсировни, або енергоефективні лампочки замість звичайних, навіть миючі засоби з мінімальним вмістом шкідливих речовин. Як результат, країна зможе зекономити надзвичайно велику кількість ресурсів, зменшити потребу в утилізації продуктів і, таким чином, позитивно вплинути на навколишнє середовище», – запевняє пані Клара.

Snapseed (3)

Київщина за всіма показниками є найпрогресивнішою областю, яка має давати приклад іншим регіонам щодо впровадження різних реформ. Цікаво, що згідно з моніторингом, проведеним GoLOCAL в рамках проекту, більше половини чиновників Київської області, які відповідають за тендерні процеси, не мають чіткого розуміння, що таке ЗПЗ та яка його користь для держави. І, відповідно, не використовують принципи еко-ощадливості в своїй роботі. Тому GoLOCAl спільно з SCCD було прийняте рішення розпочинати проект саме тут.

Проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну» є, в першу чергу, освітнім, і націлений він максимально поінформувати громадськість та державні органи зокрема про важливість використання інструментів зелених закупівель та потужний вплив цього процесу на екологію в Україні. Тож в рамках проекту, словацькими експертами спільно з експертами ГО GoLOCAL буде розроблено освітній курс для представників державних органів, які відповідають за тендерні закупівлі. В межах курсу будуть проведені семінари та тренінги, а також буде запущено он-лайн курс з питань зелених закупівель. Також словацькою стороною надаватимуться експертні оцінки відповідних законодавчих актів України та рекомендації щодо імплементації європейського законодавства.

Аби максимально адаптувати освітній курс до реалій України, словацька делегація відвідала Київ, де відбулася низка зустрічей із представниками економічних департаментів Міністерства екології та природних ресурсів, Міністерства економіки, Київської обласної державної адміністрації та муніципалітету Білої Церкви.

IMG_6092

Окремої уваги заслуговує зустріч словаків з фахівцями Системи публічних електронних закупівель ProZorro, які без перебільшення будуть чи не найважливішим елементом у впровадженні механізму ЗПЗ.

Словацьких експертів приємно вразила готовність державних органів сприяти у реалізації проекту, а також той факт, що Україна, зі свого боку, вже розпочала активну роботу у напрямку ЗПЗ.

«Чудово, що ми матимемо можливість об’єднати спільні зусилля і напрацювання, і, таким чином, подвоїти шанси на втілення інструментів екологічних закупівель в Україні», – переконана експерт з комунікацій та директор SCCD Зузанна Єзерська.

Snapseed (4)

Очікується, що словацькі й українські експерти з питань зелених закупівель протягом лютого – травня 2018 року проведуть семінари-тренінги для працівників муніципалітету м. Біла Церква та органів районного рівня, а також фахівців центральних державних установ, відповідальних за закупівлі.

Крім того, за підсумками проведених семінарів та попереднього тестування українськими чиновниками, буде запущено он-лайн курс для всіх фахівців без жодних обмежень по спеціалізації, які бажають дізнатися про механізм ЗПЗ та використовувати його в подальшій роботі.

Проект “Зелені публічні закупівлі: Передача досвіду зі Словаччини в Україну” здійснюється за підтримки фонду SlovakAid.

 

GoLOCAL – українська громадська організація заснована в 2015 році, що розробляє й впроваджує проекти регіонального та муніципального розвитку у тісній співпраці з громадянським суспільством, місцевими органами влади і міжнародними фінансовими організаціями.

Словацький центр комунікації та розвитку (SCCD) неурядова організація, створена в 2005 році. SCCD працює у галузі розвитку співпраці та глобальної освіти.

SlovakAid – Агенство міжнародного співробітництва з питань розвитку Словаччини.