Топ 15 меседжів за результатами дослідження “Креативна економіка – нова економічна епоха ХХІ ст.”

Дослідження проведено консорціумом: громадською організацією «ГОУЛОКАЛ» у партнерстві з громадською спілкою «Центр розвитку креативної економіки» спільно з громадською організацією «Центр розвитку ринкової економіки» (CMD-Ukraine) в рамках гранту від глобальної філантропічної організації Luminate.

Основні меседжі дослідження:

  1. У сучасному світі креативність стає ключовим фактором розвитку економіки та суспільства. Всесвітній економічний форум (WEF) визначив її однією з головних компетенцій майбутнього, а Генеральна Асамблея ООН оголосила 2021 рік Міжнародним роком креативної економіки для сталого розвитку.
  2. Дослідження проведене з метою пошуку нових можливостей для України в світлі глобальних трендів.
  3. Креативна економіка – сукупність видів економічної діяльності, що базуються на знаннях, творчості, інтелекті, технологіях та інноваціях, які мають високий потенціал прибутковості та створення робочих місць.
  4. Креативна економіка охоплює не тільки традиційні креативні індустрії, а й наукові дослідження та розробки, освіту, моду, інжиніринг, туризм, сервіс, виробництво креативної продукції. Такий підхід дає можливість більш цілісно й комплексно оцінити сектор креативної економіки з врахуванням сучасних тенденцій.
  5. Креативна економіка швидко зростає у світі і вже забезпечує 50 млн робочих місць. Глобальний ринок креативних товарів за останні 10 років подвоївся, сягнувши $509 млрд та складає 6,1% світового ВВП.
  6. У креативній економіці працює мультиплікатор: $100 витрат, здійснених в секторі креативних індустрій, генерують ще $70-90 у інших сферах.
  7. Розвинуті країни цілеспрямовано розвивають креативну економіку. Вони роблять це для створення інтелектуального капіталу, робочих місць, сприяння соціальній інклюзії, культурному різноманіттю та розвитку людського потенціалу.
  8. Креативна економіка – економіка з глибоким потенціалом: якщо у США вартість найкращих творів мистецтва зростала в середньому на 9% щорічно між 2000 та 2018 роками, то індекс фондового ринку S&P500 за цей період втратив 8%.
  9. Україна має вагому частку креативної економіки (7% ВВП), але її потенціал ще вище (понад 10% ВВП). Зростання частки креативної економіки у ВВП створює системні позитивні макроефекти. Через збільшення частки креативної економіки у ВВП з поточних 7% до 10% можна досягти збільшення ВВП на 182,1 млрд грн, експорту – на 95,6 млрд грн, валового прибутку підприємств – на 92,7 млрд грн.
  10. Згідно міжнародного досвіду держави стимулюють розвиток креативної економіки через податкові стимули, доступні кредити, гранти, субсидії, створення інфраструктури тощо. Важливо об’єднувати зусилля державного, приватного та громадського сектору для реалізації людського потенціалу та розвитку креативної економіки, передусім в регіонах.
  11. Креативна економіка може стати важливою складовою майбутньої економічної спеціалізації України. Для цього будуть корисні такі інструменти: безповоротна фінансова підтримка стартапів у сфері креативної економіки через Український фонд стартапів; розбудова мережі креативних хабів; здешевлення кредитів для суб’єктів сфері креативної економіки.
  12. Креативна економіка може слугувати «подушкою безпеки» в контексті майбутньої масштабної автоматизації та роботизації. За даними Nesta 86% «високо креативних» робочих місць у США та 87% у Великобританії, мають низький ризик витіснення шляхом автоматизації.
  13. «Основним паливом економіки ХХ ст. була нафта, а паливом ХХІ ст. – є креативність» – Джон Ньюбігін, член ради креативних індустрій уряду Великобританії.
  14. «Усі країни тепер у креативній грі. Креативність стала мантрою нашого часу» – Чарльз Лендрі, експерт Світового банку.
  15. «Креативність – атрибут успішного розвитку нової економіки» – американський економіст і соціолог Річард Флорида.

 

Повний текст дослідження можна знайти за посиланням.