Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну

 

ОСНОВНА ІНФОРМАЦІЯ

Статус: Триває

Цільовий регіон: Київська область

Період реалізації:
Квітень 2017 – вересень 2018

Партнери

1. Словацький центр з питань комунікацій та розвитку (SCCD)
2. Словацька агенція з розвитку SlovakAid

Контакти

Анастасія Кліміна

Проектний менеджер
e-mail: a.klimina@golocal-ukraine.com

ОПИС

 

Проблематика:

 

ГО «GoLOCAL» при координації Словацького центру комунікацій та розвитку (SCCD) і за спільного фінансування зі Словацьким агентством розвитку – SlovakAid розпочали втілення проекту «Передача досвіду зелених публічних закупівель зі Словаччини в Україну» для впровадження сталого підходу в області публічних закупівель.

 

Словаччина була однією з перших країн Центральної Європи, що прийняла акт про публічні закупівлі в рамках законів 2006 року, тим самим створивши нормативно-правову базу для впровадження ЗПЗ відповідно до рекомендацій ЄС. З того часу в Словаччині існує централізована система публічних закупівель. Директиви із закупівель від 2014 року спонукають публічні органи враховувати екологічні аспекти у ході підготовки тендеру, в рамках самого процесу закупівель та під час виконання контракту. Правила відбору учасників спрямовані на забезпечення мінімального рівня дотримання природоохоронного законодавства з боку підрядників й субпідрядників. Такі методи, як розрахунок вартості життєвого циклу, специфікація екологічних виробничих процесів, а також використання критеріїв наявності екологічних сертифікатів допомагають представникам влади визначити підрядників, які більш відповідні до екологічних критеріїв.

 

Зелені публічні закупівлі (ЗПЗ) – процес, у ході якого державні органи прагнуть закуповувати товари чи послуги зі зниженим впливом на навколишнє середовище протягом усього їх життєвого циклу в порівнянні з товарами та послугами з тією ж основною функцією, які було б закуплено в іншому випадку.1

 

Державні органи є найбільшими споживачами в країні. Обираючи товари та послуги з меншим негативним впливом на навколишнє середовище та використовуючи свою купівельну спроможність, вони можуть зробити важливий внесок у розвиток сталого споживання та зеленого виробництва.

 

Зелені закупівлі також мають значний вплив на ринок. Просуваючи та застосовуючи ЗПЗ, державні органи можуть забезпечити промисловість реальними стимулами для розробки екологічно чистих технологій і продуктів. У деяких секторах публічні закупівлі керують значною частиною ринку (наприклад, громадський транспорт, будівництво, охорона здоров’я та освіта), і тому їх рішення мають великий вплив.

 

ЗПЗ можуть також забезпечити економію бюджетів для державних органів – особливо якщо врахувати повну вартість життєвого циклу контракту, а не тільки ціну покупки. Встановлюючи енергозберігаюче устаткування, наприклад, можна значно знизити комунальні платежі. Зниження шкідливих речовин у товарах може скоротити витрати на утилізацію. Органи влади, які реалізують ЗПЗ будуть краще підготовані до викликів мінливих екологічних проблем, наприклад, з метою скорочення викидів парникових газів або щоб перейти до більш циркулярної економіки.

Мета:

Проект прагне просувати ідею Зелених публічних закупівель в Україні і допомогти державним органам успішно планувати і здійснювати ЗПЗ. Продемонструвати позитивний вплив ЗПЗ на основі досвіду Словаччини.

Реалізація:

Для реалізації проекту планується:

 

  1. Провести аналіз сучасного стану ЗПЗ в Україні;
  2. Скласти рекомендації щодо впровадження ЗПЗ в Україні на підставі діючого законодавства й базуючись на словацькому досвіді;
  3. Підвищити обізнаність про ЗПЗ серед державних органів влади та громадян України;
  4. Провести тренінг для співробітників органів влади на тему реалізації та проведення ЗПЗ;
  5. Провести семінар на тему ЗПЗ для всіх зацікавлених сторін.

 


1 (COM (2008) 400) “Публічні закупівлі для поліпшення стану навколишнього середовища” (Eng)

 

Партнери