Нова редакція Закону України “Про публічні закупівлі” дозволить замовникам покращити якість та ефективність закупівлі через механізми визначення вартості життєвого циклу та нецінові критерії, а також з урахуванням можливих впливів предмету закупівлі на здоров’я людини і довкілля.
Зміни до Закону пов’язані з виконанням зобов’язань, взятих на себе Україною в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Угода передбачає поетапну (всього 5 етапів) гармонізацію вітчизняної законодавчої бази з питань закупівель із стандартами Європейського Союзу.
Завдання першого етапу були виконані у 2016 році зі створенням електронного майданчика ProZorro, натомість переважна частина всіх елементів правової гармонізації сконцентрована саме на другому і третьому етапах. Прийнятий 19 вересня Закон забезпечує виконання цих етапів і вносить суттєві зміни до системи публічних закупівель. Фактично, депутати поклали початок “другої закупівельної революції”.
На цьому наголосили експерти й політики під час прес-конференції в УНІАН, присвяченій прийняттю нової редакції закону.
«Поправки до закону полягають у тому, щоб одними з критеріїв у тендерних закупівлях були ресурсоефективність і екологічність, які підтвер джуються наявністю відповідних сертифікатів. Це важливо для забезпечення стратегії сталого розвитку», – заявив заступник голови Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Олександр Мариковський.
За словами депутата, стратегія сталого розвитку має забезпечити регуляцію ресурсів природного походження, щоб мінімізувати використання шкідливих речовин і максимізувати те, що сприяє економії природних ресурсів.
“Держава – найбільший у країні споживач товарів і послуг і, завдяки цьому, саме державний попит формує сьогодні ринок. А збільшення попиту на екологічні, безпечні, енергоефективні товари та послуги стане каталізатором та дороговказом для українських виробників змінювати свої підходи до ведення бізнесу в бік сталого виробництва” – зазначив директор ГО GoLOCAL Ігор Комендо.
“Ми, як представники громадського сектору, також беремо активну участь у формуванні нової філософії серед держслужбовців-закупівельників. Так, впродовж останніх двох років наша команда розробляла спеціальні електронні сервіси в сфері публічних закупівель. Перший – це освітній онлайн курс «Зелені публічні закупівлі», який сьогодні знаходиться у вільному доступі на платформі EduBox, яка адмініструється ProZorro та надає держслужбовцям базові знання стосовно “зеленого” підходу до закупівель. Другий інструмент – електронний конструктор «Нецінові критерії». Конструктор дає можливість вказувати додаткові критерії до якості продукції і обирати не найдешевший, а найкращий товар. Ці сервіси були розроблені за участі державних службовців і для них. Вони вже використовуються державними закупівельниками і ми сподіваємось, що коло користувачів зростатиме щомісяця”.
Новий закон про публічні закупівлі має зробити всі процедури більш ефективними, підвищити якість робіт та послуг, почати реальні кроки для покращення екологічної ситуації в країні, пояснила експерт UN Environmental зі сталих публічних закупівель Світлана Берзіна:
“Коли ми використовуємо шлаки, ми економимо ресурси, не руйнуємо природу, економимо колосальну кількість бюджетних коштів. Тому що цей матеріал – безкоштовний. Його треба транспортувати, подрібнювати, але ми порахували – це буде значно дешевше. Також це вирішення проблем забруднення територій промисловими відходами, поліпшення якості життя громадян на цих територіях”.
Для прикладу: застосування лише такого критерію, як ресурсоефективність, а саме використання металургійних шлаків під час будівельно-ремонтних робіт, дасть змогу щорічно економити понад 30 мільярдів гривень, з них – 17 мільярдів на будівництві доріг. Але на жаль, статистика свідчить, що рівень використання вторинної сировини в Україні в два рази нижчий за загальноєвропейські норми.
“Ми вважаємо, що внесені в Закон правки наблизять нас до кращих європейських практик і дозволять отримувати значно більшу ефективність публічних закупівель і значну довгострокову економію коштів платників податків”, – зазначив Андрій Телюпа, керівник проектів Reform Support Team.
Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Роксолана Підласа зауважила, що ухвалений депутатами закон є другою закупівельної революцією:
«За три роки застосування закону про державні закупівлі ми побачили, що в суспільстві поширена думка, що в Prozorro можна закуповувати лише дешеві і неякісні товари, оскільки ціна є єдиним критерієм оцінки пропозиції, але це не так. Ми змінюємо підхід до формування нецінових критеріїв відбору і ми робимо так, щоб бюджетні установи та замовники віддавали більшу перевагу співвідношенню між ціною і якістю».
Команда GoLOCAL пишається результатами своєї роботи та партнерством із небайдужими громадськими та державними експертами. Наші проекти доводять, що досягнення найкращих результатів можливе лише завдяки синергії та наполегливій праці всіх зацікавлених сторін. Робота над поширенням практики сталих публічних закупівель триває!