Кількість населення світу росте надзвичайними темпами, тож сьогодні досить гостро постає питання у задоволенні попиту громади нашої планети на енергію, воду та харчові продукти. У межах поточної економічної моделі лінійного виробництва та споживання лише невелика частина відходів використовується повторно, переробляється або продається як вторинні матеріали. Переважна ж більшість, включаючи цінні і обмежені ресурси, вивозиться на звалища, або ж спалюється.
Разом з тим, зважаючи на обмежені потоки ресурсів, державні економіки більше не можуть спиратися на ці лінійні моделі виробництва та споживання. «Кругова», або циркулярна економіка є альтернативою цій моделі. Ця модель прагне зберігати продукти та матеріали в ланцюжку вартості протягом більш тривалого періоду часу та відновлювати сировину протягом терміну експлуатації продуктів для подальшого використання.
Зелені публічні закупівлі (ЗПЗ) – це інструмент кругової економіки, в основі якого знаходиться принцип екологізації закупівель, що спрямований, перш за все, на державний сектор. ЗПЗ – це такий процес, за допомогою якого органи державної влади купують товари або послуги, які мінімізують негативний вплив на навколишнє середовище та рівень утворення шкідливих відходів.
План дій Євросоюзу для кругової економіки, ухвалений у 2015 році, встановив конкретну та амбітну програму дій, яка допоможе зробити життєвий цикл продукту «закритим». Ця програма пропонує заходи, спрямовані на збереження ресурсів в економіці та збереження вартості цих ресурсів, що сприятиме забезпеченню сталого, ресурсозберігаючого та конкурентоспроможного розвитку економіки. Зазначений план визнає державні закупівлі як ключовий чинник переходу до кругової економіки та передбачає оновлення критеріїв ЄС, якими рекомендовано користуватися у процесах закупівель.
Важливість ролі публічних закупівель також підкреслюється у програмі Глобальні Цілі Сталого Розвитку, прийнятій Організацією Об’єднаних Націй до 2030 року. Зокрема, Ціль № 12 «Забезпечення переходу до раціональних моделей споживання і виробництва» визначає одним із основних факторів такого переходу – «забезпечення сталої практики державних закупівель відповідно до національних стратегій і пріоритетів».
Крім того, в декількох країнах, регіонах та містах розробляються власні стратегії розвитку кругової економіки, але публічні закупівлі все одно залишаються важливим інструментом переходу до кругової економіки.
Кілька фактів про переваги кругової економіки:
- прогнозоване зменшення викидів двоокису вуглецю вдвічі до 2030 року
- споживання палива може скоротитись на 32% до 2030 року та на 53% до 2050 року
- збереження цінних ресурсів (за рахунок їх повторного використання)
- стимулювання інновацій та створення робочих місць
- потенційні заощадження для держсектору