В рамках реалізації проекту “Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну», розпочав роботу офіційний веб-ресурс, присвячений виключно цій проблемі.
На веб-сайті, який має адресу http://gpp.golocal-ukraine.com, будуть публікуватися останні новини у галузі ЗПЗ, а також висвітлюватиметься процес реалізації україно-словацького проекту. Крім того, саме на цьому ресурсі усі охочі дізнатися про механізми та переваги зелених закупівель зможуть пройти освітній курс, спеціально розроблений словацькими та українськими експертами галузі (на стадії завершення).
Зелені публічні закупівлі (ЗПЗ) – це процес тендерних закупівель, у ході яких державні органи надають перевагу товарам чи послугам з мінімальним впливом на навколишнє середовище. Тобто екологічно нешкідливим, або ж ощадливим.
“Словаччина одна з перших країн Центральної Європи ухвалила відповідні нормативні акти і вже понад 10 років успішно продовжує цю практику. Разом з тис, співпраця зі Словаччиною у цьому питанні – найкращий варіант для нас. Ми маємо схоже минуле, подібний менталітет і проблеми, особливо в сфері навколишнього середовища. Знання наших словацьких колег дуже корисні для нас, напевно, навіть більше, ніж досвід інших європейських країн, де шлях до зелених державних закупівель дуже відрізняється від нашого», – розповідає директор ГО GoLOCAL Ігор Комендо.
За словами проектного менеджера Slovak Centre for Communication and Development (SCCD) Клари Тохтової, цільовою аудиторією проекту державні органи обрані не випадково.
«Державні органи є, напевно, найбільшими споживачами ресурсів. Адже це тисячі будівель і колективів, які використовують електроенергію, воду, папір, посуд та інші товари в процесі роботи. І якщо такі органи почнуть запроваджувати принцип зелених закупівель, наприклад, закуповуючи офісний папір з вторсировни, або енергоефективні лампочки замість звичайних, навіть миючі засоби з мінімальним вмістом шкідливих речовин. Як результат, країна зможе зекономити надзвичайно велику кількість ресурсів, зменшити потребу в утилізації продуктів і, таким чином, позитивно вплинути на навколишнє середовище», – запевняє пані Клара.
Проект «Зелені публічні закупівлі: передача досвіду зі Словаччини в Україну» є, в першу чергу, освітнім, і націлений він максимально поінформувати громадськість та державні органи зокрема про важливість використання інструментів зелених закупівель та потужний вплив цього процесу на екологію в Україні.
Тож в рамках проекту, як повідомлялося вище, словацькими експертами спільно з експертами ГО GoLOCAL було розроблено освітній курс для представників державних органів, які відповідають за тендерні закупівлі. В межах курсу будуть проведені семінари та тренінги, а також буде запущено он-лайн курс з питань зелених закупівель. Також словацькою стороною надаватимуться експертні оцінки відповідних законодавчих актів України та рекомендації щодо імплементації європейського законодавства.