Освітній онлайн курс із зелених публічних закупівель для держслужбовців стартував!

40 держслужбовців з 11 територіальних органів Київської області розпочали онлайн навчання основам зелених публічних закупівель.

Освітній українсько-словацький проект був розроблений, перш за все, з метою навчати державних службовців, відповідальних за проведення тендерних процедур, принципам та перевагам «екологічних закупівель».

Навчання відбуватиметься на платформі онлайн-ресурсу http://chamilo.sccd-sk.org/.

«Це доступна у користуванні і дуже змістовна навчальна програма, розрахована на підвищення обізнаності службовців, задіяних у процесі здійснення публічних закупівель, щодо принципу «зелених» закупівель», – зазначає директор ГО GoLOCAL Ігор Комендо.

Отже, курс, який проходитимуть працівники держустанов, складатиметься з 3 лекційних модулів, кожен з яких розрахований на 1 тиждень онлайн навчання. Наприкінці кожного модулю слухачу курсу пропонується пройти тестові завдання для перевірки знань, здобутих протягом тижня.

Лекційний модуль 1 – «Політика, принципи та методи зелених закупівель».

У модулі висвітлені наступні теми:

  • поняття: «публічні закупівлі», «життєвий цикл продукту»;
  • визначення «відповідального споживання» в якості однієї з глобальних цілей сталого розвитку ООН;
  • зобов’язання України, взяті в рамках Угоди про асоціацію з ЄС;
  • законодавче закріплення екологічних цінностей та засад сталого споживання і виробництва.

Лекційний модуль 2 – «Критерії відбору».

У даному модулі порівнюються два підходи до відбору робіт / товарів / послуг:

  • традиційний підхід, заснований, здебільшого, на таких показниках як ціна та якість;
  • та підхід ЗПЗ – в основі якого, окрім критерію ціни, лежать також вимоги щодо захисту довкілля, охорони здоров’я людини та інші кваліфікаційні критерії.

Лекційний модуль 3 – «Критерії вибору».

Модуль детально розкриває поняття «життєвого циклу продукту» та акцентує увагу на тому, що при виборі продукції необхідно зважати не тільки на початковий розподіл закупівельної ціни товару, але й на всі майбутні витрати, зокрема:

  • ціна покупки і всі пов’язані із цим витрати (доставка, монтаж, налагодження тощо); операційні витрати (споживання енергетичних чи водних ресурсів, пального, вартість запчастин та технічного обслуговування);
  • гарантійний термін та термін експлуатації, зазначені в гарантіях товаровиробника.

Чому саме держслужбовці?

Розробка навчальної програми для держслужбовців пояснюється дуже легко – держоргани є одними з найбільших замовників послуг та продукції, адже щороку вони закуповують надзвичайну кількість офісних матеріалів, миючі засоби, текстиль, меблі, будівельні матеріали або ж замовляють клінінгові чи кейтерингові послуги.

Тому, використання саме працівниками державних підприємств та установ переваг «зелених закупівель» здатне, по-перше, створити масовий позитивний ефект на стан навколишнього середовища та здоров’я громадян, а, по-друге, продемонструє попит на продукцію з підвищеними екологічними показниками.

Київщина була обрана пілотним регіоном для запуску курсу також не випадково. Проведене експертами GoLOCAL опитування показало, що працівники комунальних підприємств та державних установ Київської області практично нічого не знають про механізм екологічних закупівель, а тому при проведенні тендерних процедур основними критеріями переважно лишаються: економія коштів та попередній досвід взаємодії з підрядником. А це, між іншим, самий передовий регіон нашої держави.

40 учасників – це перша група держслужбовців, які проявили зацікавленість зазначеною темою та зареєструвались для проходження онлайн навчання. Передбачено, що у майбутньому цією програмою зможуть скористатися всі охочі, незалежно від місця роботи та розташування.